Barefoot - bosá chůze

Flexibilní boty - zbytečná investice – zdroj  následných obtíží.

Tento článek píši, neboť ve své ordinaci shledávám čím dál více pacientů, kteří podlehli zdárnému zrádnému marketingu a vložili nemalé peníze do bot – neboť, a přichází s obtížemi, které by rádi odstranili.
 

Foto: rehabps.com

Lidská noha se svými klenbami se vyvíjí již v kojeneckém věku. Při otáčení ze zad na břicho, z břicha na záda. Svalové zřetězení procházející naším trupem, šikmým břichem, končí u svalů nohy.

Svalová aktivita trupu a břišních svalů se podepisuje na napětí hýždí, centraci kyčelních kloubů a prolne až do kleneb nožních. Pokud máte zájem, vřele vám bosou chůzi doporučuji pro zdraví vašich nohou, choďte v přírodě bosí. Ale opravdu bosí. Neodpírejte si jak mechanické tak termické podněty pro aktivitu svých drobných svalů nohy. Avšak! Chůze naboso v domácím prostředí na plovoucích podlahách, marmoleu, parketách?.....kde jsou tyto podněty? Nikde, schází, unavená nezpevněná noha v obou klenbách propadá a bolí.

Choďte vy i vaše děti v přírodě bosí. Promasírujete si reflexní zóny chodidel. Dáte drobným svalům nohy podněty k aktivitě, které v botě nemají. Pomůžete odlivu krve a lymfy z periferie DK. Nechoďte však bosí po městě, po žule, asfaltu, betonu. Náraz paty do tvrdého podkladu by měly barefoot ztlumit, ale bota bez podrážky pouze přenese vaše těžiště těla na patu, vzad a přetíží achillovu šlachu. Zatíží plantární aponeurosu, a zhorší bolesti bederní páteře a kříže. Vše má svou logiku.  Toto vše má svou fyziologickou / anatomickou logiku.

Pokud máte propady podélných kleneb a díky nim kolena do X, haluxy, bolestivé kol. klouby Barefoot vám přijde pohodlné, nikde nic netlačí, do budoucna problém pouze vyhrotí. Ke slovu mnohem dříve operatér. Píši tento článek také ze snahy přivést Čechy k zdravému selskému rozumu a říci jim: ačkoliv si za kvalitní zdravotní péči v Čechách musíte někdy připlatit, stále je na vyšší úrovni než v Anglii odkud snad Berafoot pochází. Pediatrická péče (dětská péče) v Čechách je naštěstí o 90% lepší, neboť dítě je pravidelně pediatrem sledováno (povinně) zatím co v Anglii je tato péče drahá a není tudíž vyhledávaná. Medicínská pomoc je potřeba až když je bolest a problém v dospělosti, při vyšší váze a ten vyřeší ortoped drahou operací.

Jsem schopna vám vše podrobně vysvětlit v ordinaci dříve než investujete do !!! pohodlných !!! bosých bot.