Bolest palce / Hallux valgus

Vbočení palce je velmi často vídanou bolestivou deformitou nohy.

Jde o častou problematiku žen s dědičnou genetickou zátěží/ mělká jamka I.metetarsu / zánártní kost/ a špatně svalově vybaven I.phalang při odrazu. Odraz z palce je pro celou DK velmi důležitý.

Často touto problenatikou nohy trpí lidé s úzkou dlouhou nohou a hypermobilitou v subtalárním kloubu. Od dětství stereotypem chůze- chybným odrazem přes zevněrotovaný I. metetarz a následně vnitřně rotovaný I.phalang. Díky nevhodnému odrazu od zbylých prstů je tato vada spojena i s kladívkovými prsty a jinými vadami nohy.

Taktéž výraznější délka II. metetarzu oproti I.metatarzu způsobí špatně vyvážený odraz palce a opětovnou chybnou zevní rotaci I. Metatarsu.

Další příčina - vrozená dysplazie kyčlí a špatné postavení dolní končetiny včetně vbočení palce trápí spíše ženy a  muže zralé generace. Dnešní ortopedická prevence kyčelních kloubů těmto vlivům předchází.

Pozdní bolestivá invazivní chirurgická terapie není nejlepším řešením. Často vede k funkční zkráceností DK, vnitřní rotaci kyčel.kl a následné TEP kyčel.kl, nestabilitě pánve a změnám osového postavení trupu.
Vliv může mít také nevhodně tvarovaná obuv.
Lépe je časné řešení vhodnou individuální úpravou stélek Formthotics pro Halux Valgus a příčné klenby, včetně silikonového korektoru či tapingu pro oddálení I.falangu od II.falangu. Tím dojde ke zlepšení opory a odrazu nohy, také ke zlepšení svalové funkce palce.

Vhodný je trénink správné opory a odvinutí chodidla při odrazu každého kroku.

  

Vzor dámské obuvi s úpravami pro řešení příčiny "haluxů"

Bota je dostatečně široká  a z jemné kůže. Má vhodně vysoký podpatek. Uvnvitř podpora stélkou pro podepření obou kleneb.