Bolest paty

Bolest paty (ostruha) v oblasti úponu plantární aponeurosy či mediální hrany paty.

Bolest paty (ostruha) je velmi častá. Bolestivost paty, pálení v oblasti zvýrazněné na obrázku, způsobuje velmi často přetížení vazů nohy z propadající podélné klenby, každým krokem se opakující při stereotypu chůze.

 

Tzv. Calcar calcanei (patní ostruha), plantární fascitýda, léčená lokálními obstřiky kortikoidy, fyzikální terapií - ultrazvuk, rázová vlna apod., nízkoradiační terapie, vše z předchozích vyjmenovaných terapií jen zeslabuje funkci vaziva a je pro pacienta zdlouhavé protahování obtíží.

 

Biomechanické vyšetření určí, jestli plantární fascie nebo svalstvo je namáháno hyperpronací v opěrné fázi kroku. Rychlou úlevu zajistí podpůrný taping pro plantární aponeurosu a následné umístění stélek / např. Formthotics / pro podporu podélné klenby. Nutný je vhodný výběr bot a důslednost ve cvičení určené fyzioterapetem pro zlepšení svalové rovnováhy nohy, DK a trupu. Často je vhodné zapracovat na redukci váhy.

 

Bolest paty pod vnitřním kotníkem také způsobuje útlak n.tibialis. Jde o úžinový syndrom s projevem pálení či elektrizující bolesti vystřelující do chodidla a k vnitřní straně paty. V anamnéze se vyskytují poúrazové stavy, zlomeniny kotníků, distorze hlezna. Terapie je opět individuální úprava dopadu paty do osy z pronačního či supinačního došlapu vytvořením korekce stélek Formhtotics.

 

Bolestí paty u mladých mužů do 30 let se může projevit Bechtěrevova choroba. Nutné dovyšetření krve u praktického lékaře + řádně odebraná rodinná anamnesa.

 

Než dojde k této calcifikaci- zvápenatění přetíženého vaziva v plante/ chodidle, jak je vidět na RTG snímku, trvá bolest z přetíýení již dost dlouhou dobu a ke vzniku takového výrůstku nemusí vůbec dojit. Je nutné včas použít korekci nožní klenby, podpůrný Taping a vhodnou stélkovou korekci ve vybrané obuvi.

 


 

 

Zdroj foto: denik Šíp