Nákup dětských bot

Milé maminky,
trápíte se nad otázkou jaké boty jsou vhodné pro vaše dítě?

Já sama již několik let. Navíc mně přibylo díky mému oboru - fyzioterapii, podiatrii a podologii mnoho informací o dětské nožce a jejím vývoji.

Nabídka trhu je pestrá, barevná, ale ne vždy ceny odpovídají kvalitě. Často je cena určena barvou, světýlky, zdobnými obrázky figurek, které jsou právě mezi dětmi IN. Tak je jejich nakupováni složitější ještě více.

Důležitá pro matku je odpověď na otázku: kdy dítě obout do bot?

Naší společností hýbe byznys, a proto i ve specializované prodejně dětských bot vám prodají  botičky dítěti 11měsíců „starému“, které se asi včera postavilo u nábytku.

Děťátku kupujte boty s podrážkou až když ve svém lokomočním pohybu využívá !většinou! pohyb po dvou dolních končetinách. Pokud leze po čtyřech a !občas! se postaví a rozejde s přidržením o nábytek, to je příliš brzy. Na měkkou dětskou nohu neohebná tvrdá podrážka působí jako byste nasadila dítěti přeskáče.  Botičky mají svou váhu a nepoddajnost. Při plazení a lezení dětská noha aktivně pracuje od kyčle až do chodidla, a to jak v kloubech , tak  také ve svalové souhře a spolupráci.

Na trhu lze objevit jemné botičky s kůží místo podrážky. To jsou asi jediné v tuto chvíli vhodné botky. Stejnou funkci zastane též ponožka s protiskluzovou úpravou chodidla.

 

Domácí obuv

V diskuzích o dětském obouvání se často diskutuje o dětských botách. Avšak vaše dítě tráví mnohem více času v domácí obuvi než botě.

Jak dítko roste i se svou nožkou myslete na to, že chůze po plovoucí podlaze není ta, kterou mají na mysli odborníci pokud mluví o vhodnosti chodit bos. Tím je myšlen terén / tráva, kačírek, oblázky, studená voda v potoce a podobně/ Plovoucí podlaha, parkety v bytě nejsou pro nožky stimulující  ani teplotou ani nerovnostmi. Je stále stejná neměnná. Domácí obuv by měla být vzdušná, s opatkem!, měkká  v ohybu. Látkové bačkůrky splňují měkkost podrážky. Bohužel až příliš měkkost materiálu obemykající chodidlo, který pustí nožku v pohybu do stran až příliš s propadem podélné klenby.

Korkové bačkůrky prezentované jako zdravotní neudělají také dobrou službu. Váha dítěte je nízká. Korek je tvrdý neohebný. Dětská nožička korek neprošlápne do ohybu. Bude nucena v odrazu projít přes propad subtalárního kloubu do propadu podélné klenby a odtud často i startuje odraz. To není v pořádku.

Přimlouvám se za sandálky s opatkem. Viz obrázek. Materiál v okolí hlezna ohlídá možnost ixovitého /valgosního/ postaveni hlezenních kloubů. Podrážka je dostatečně pružná

Volnočasová obuv

Také oříšek při výběru. V létě při vhodné adekvátní teplotě, terénu vaší zahrady či dětských hřišť nechejte nožku bosou. Pro vaše dítě je terén opravdu svou stimulací to nejlepší. Na pevném tvrdém povrchu chodníků pro zdravou nohu opět volte sandálky s opatkem obemykajícím achillovku a kotníky. V chladu a zimě je to samozřejmé.

Pro správné odvinutí chodidla v dobrých botách při odrazu je nutná pružnost podrážky. A teď narazíte na problém:

Váha dítěte není dostatečná aby tvrdé podrážky ohnula. I světoznámé značky používají na materiály podrážek levné tvrdé materiály. Pokud se zaměříte na ohnutí podrážky před koupí, pokuste se dlaněmi botu ohnout a pak zkuste spirálu. Podařilo se? Výborně. Nepodařilo? Vraťte botu do regálu. Chůze dítěte by byla toporná težkopádná, únavná. Noha by neměla možnost  reakce na povrch po kterém se pohybuje. Bude zakopávat, klouzat a chodidlo bude opět nuceno vyvracet odraz do propadu klenby každý krok.

Další co určitě sledujte je ušití boty. Šev na opatku musí být kolmý na zem. Zdali si dáte práci objevíte v odchodě i boty se švem do oblouku. Více často naleznete šev šikmo. Šikmé ušití boty bude v důsledku opět navádět do X nejen hlezno ale i koleno a kyčel do vnitřní rotace. To jsou polohy pro dolní končetiny nechtěné nefyziologické. Šev opatku, jeho tvar musí být kolmý.

Až toto budete vyhledávat  a v prodejně očekávat, pochopíte proč je pro mě nákup dobrých bot detektivkou.

Velikost obuvi pro dětské nohy je prodavačkám již důvěrně známá. Já osobně se nepřikláním ke koupi bot o celé jedno číslo větší. Nožka může v botě lítat do všech stran, je nestabilní a celá volná bota jen nahrává dětským deformitám nohou. Bota musí být volná, ale o ½ čísla velikosti aby mohla nožka růst.

Každý půlrok absolvuji úskalí do čeho obuji své přerostlé chlapce s nohou nadměrně dlouhou pro dětskou velikost a přitom očekávám výše zmíněné vlastnosti.

Vám přeji hodně trpělivosti, čas pro nákup, přívětivě naladěné děti s sebou s dobrou náladou a plným bříškem.

Pozitivní zkušenost mám též s postupem – nejprve dojdu do prodejny sama. Naleznu-li boty mých představ, rezervuji si je do příštího dne a následně přivedu děti s sebou. I tak mi dají moje dvojčata mužského pohlaví a mužského odporu k nakupování „vychutnat“ nákup se vším stresem co matka vydržet musí. :-)